تقسیم‌بندی انواع بلبرینگ | شرکت فنی مهندسی آوگان

همان‌طور که در بخش قبل اشاره شد، بلبرینگ‌ها و رولربرینگ‌ها اجزای اصلی در نگهداری و پایدارسازی ادوات دوار هستند. این تجهیزات خود به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک از آن‌ها دارای قابلیت‌های منحصر به فرد خود می‌باشد. بنابراین برای پی بردن به چگونگی انتخاب بلبرینگ‌ها و رولربرینگ‌ها می‌بایست با انواع هر یک از آن‌ها آشنا بود. بلبرینگ‌ها و رولربرینگ‌ها به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند.

انواع بلبرینگ‌ها و رولربرینگ‌ها

  • بلبرینگ‌های تماس زاویه‌ای

این دسته از متداول‌ترین انواع بلبرینگ‌ها هستند که در عموم موارد قابلیت استفاده را دارند. عموما برای مواردی که نیاز به سرعت بالا دارند استفاده می‌شوند. مقدار نیروی شعاعی که تحمل می‌نمایند بستگی به اندازه و نوع آن‌ها متغیر است اما عموما از بلبرینگ‌های بشکه‌ای کمتر است. همچنین این بلبرینگ‌ها برای تحمل نیروی محوری طراحی نشده‌اند. هر چند مقادیر کمی از نیروی محوری را نیز تحمل می‌نمایند. شفت‌های بین ۶ تا ۳۶۰ میلیمتر برای این نوع بلبرینگ قابل استفاده هستند. شکل زیر نمونه ای از یک بلبرینگ تماس زاویه‌ای و ساختمان آن را نشان می‌دهد. البته لازم به ذکر است که این شکل، تنها یک نمونه از انواع این نوع بلبرینگ است و انواع دیگری بسته به نوع آب‌بندی و حفاظ و تعداد ردیف‌های ساچمه‌ای نیز وجود دارد که در مقاله‌ی دیگری به آن پرداخته می‌شود.

  • ساختمان بلبرینگ تماس زاویه‌ایرولربرینگ‌های کروی (بشکه‌ای)

 این دسته از بلبرینگ‌ها برای تحمل نیروهای شعاعی به مراتب بالا و سرعت‌های بالا طراحی می‌شوند. نوع چیدمان ساچمه‌ها در این نوع بلبرینگ‌ها این قابلیت را به آن‌ها می‌دهد که نیروهای بسیار بالاتر شعاعی را تحمل نمایند. در مقایسه با انواع تماس زاویه‌ای خود نیز دارای قابلیت‌ها بیشتری در تحمل نیروی محوری هستند. عموما در مواردی از این نوع رولربرینگ استفاده می‌شود که سرعت‌های بالا، نیروهای محوری بزرگ، اصطکاک کم وجود داشته باشد و نیاز به صلبیت بالا باشد. شکل زیر ساختمان یک بلبرینگ بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

رولربرینگ استوانه‌ای

  • بلبرینگ‌های دو محوره‌ی  تماس زاویه‌ای کف گرد

این نوع از بلبرینگ‌ها برای سرعت‌های متوسط و بالا طراحی می‌شوند. از قابلیت‌های مهم این نوع بلبرینگ‌های تحمل قابل توجه نیروی محوری است. در واقع در این نوع بلبرینگ‌ها نیروی شعاعی زیادی تحمل نمی‌شود اما نیروی محوری را به میزان زیاد تحمل می‌نمایند. نمونه‌ای از این نوع بلبرینگ در شکل زیر نشان داده شده است.

بلبرینگ دو محوره کف گرد

  • رولربرینگ‌های شعاعی، محوری استوانه‌ای

این نوع از رولربرینگ‌ها با دقت بالا تولید می‌شوند و برای نگهداری میزهای دوار استفاده می‌شوند. بارهای محوری را به خوبی تحمل می‌نمایند. محدوده‌ی شفت‌هایی که می‌توان برای آن‌ها استفاده کرد بین ۸۰ تا ۸۵۰ میلیمتر است. با توجه به دقت بالایی که در کنترل حرکات محوری و شعاعی دارند از کلاس P4 در تلرانس بهره می‌برند. شکل زیر نمونه‌ای از این نوع رولربرینگ را نشان می‌دهد.

  • رولربرینگ شعاعی محوری استوانه‌ای
  • بلبرینگ کف‌گرد تماس زاویه‌ای برای پیچ‌گوشتی

گرچه عجیب به نظر می‌رسد اما در مواردی که ماشین‌آلات باید با دقت و سرعت بالا یک قطعه را در محل خود قرار دهند، نیاز به بلبرینگی است که دارای توان تحمل نیروهای محوری و شعاعی بالا باشد، دقت بالایی در تلرانس خود داشته باشد و نیز بتواند شتاب‌های بالا را نیز تحمل نماید. گرچه عنوان این نوع بلبرینگ ممکن است گمراه کننده باشد اما این نوع بلبرینگ در مواردی که نیاز به دقت و سرعت بالا به همراه ایجاد یک راهنمای محوری دقیق برای شفت مورد نیاز باشد استفاده می‌شود. شکل زیر نمونه‌ای از این نوع بلبرینگ را نشان می‌دهد.

بلبرینگ کف گرد با دقت بالا

این مطالب از سایت رسمی SKF برداشته شده است. برای مطالعه‌ی بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری :