اهمیت و دلایل مکانیزه کردن فرآیندهای تولیدی در صنایع

مکانیزه کردن فرآیندهای صنعتی چیست؟

به مجموعه‌ای از فرآیندها و فعالیت‌ها که با هدف بهینه‌سازی نیروی انسانی و جایگزین نمودن دستگاه با نیروی انسانی برای فعالیت‌های مضر یا پرخطر انجام می‌گردد، مکانیزه کردن یا مکانیزاسیون می‌نامند. مکانیزاسیون فرآیندهای صنعتی امری بسیار قدیمی تلقی می‌گردد. به طور خاص، می‌توان انقلاب صنعتی در اروپا و وقایع پس از آن را در راستای مکانیزاسیون نامید. هر چند بسیاری از فعالیت‌های بشر پیش از آن نیز در راستای بگارگیری تجهیزات به جای نیروی انسانی در انجام امور بوده است. اما مکانیزاسیون پس از انقلاب صنعتی شدت و نمود بیشتری در زندگی مردم پیدا کرد.

اهمیت مکانیزه کردن فرآیندهای صنعتی چیست؟

مکانیزه کردن فرآیندها با اهداف مختلفی انجام می‌شود. اما از جمله مهمترین اهداف مکانیز کردن فرآیندهای صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. بهینه‌سازی نیروی انسانی: با استفاده از روشهای مکانیزه می‌توان تعداد نیروهای موثر در یک فرآیند صنعتی را بهینه‌سازی نمود. به این ترتیب هزینه نیروی انسانی برای کارخانه و یا واحد تولیدی کاهش می‌یابد.
  2. افزایش بهره‌وری تولید: یکی از بزرگترین موانع افزایش تولید، محدودیت توانایی نیروی انسانی در انجام امور است. مکانیزاسیون می‌تواند این مشکلات را رفع و از نیروهای انسانی موجود به طور بسیار موثرتری در تولید استفاده نماید.
  3. کاهش هزینه تمام شده: هر چند استفاده از روشهای مکانیزه در مقایسه با روش‌های سنتی دارای هزینه سرمایه‌گذاری بالاتری می‌باشد، اما با در نظر گرفتن دو مورد فوق، یعنی کاهش هزینه نیروی انسانی و افزایش نرخ تولید می‌توان با در طول زمان کوتاهی هزینه‌های سرمایه‌گذاری را جبران نموده و به سوددهی (در مقایسه با روش سنتی) دست یافت.
  4. افزایش دقت در تولید: یکی از منابع خطا در تولید، خطای نیروی انسانی می‌باشد. این خطا در اندازه‌گیری، زمان‌دهی، توزین و غیره ممکن است توسط نیروی انسانی رخ دهد. استفاده از روش‌های مبتنی بر مکانیزاسیون می‌تواند این خطاها را صفر برساند. علاوه بر این رصد کردن روش‌های مکانیزه تولید بسیار ساده‌تر و در نتیجه  عیب‌یابی این روش‌ها راحت‌تر از روش‌های سنتی می‌باشد.
  5. کاهش خطرات نیروی انسانی: محیط‌های صنعتی و روشهای تولید صنعتی عموما دارای خطرات مختلفی برای نیروی انسانی هستند. این خطرات شامل مواد خطرناک مصرفی و یا تولیدی، محیط خطرناک و یا شیوه انجام فرآیند خطرناک می‌باشد. هر یک از این خطرات می‌تواند هم نیروی انسانی و هم تولیدکنندگان را با مشکلات مختلفی درگیر سازد. استفاده از روش‌های مکانیزه کردن تولید این خطرات را برای نیروی انسانی به حداقل می‌رساند.

برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید به کتاب تاثیرات مکانیزاسیون و یا مقاله مکانیزاسیون در صنعت و یا مقاله مکانیزاسیون در تولید مراجعه نمایید.

اشتراک گذاری :