نقش میکسر جانبی در بهبود فرآیند تولید | شرکت فنی مهندسی آوگان

مقدمه

همان‌طور که در اینجا ذکر شد، یکی از دغدغه‌های اصلی فرآیند تولید، انتقال و اختلاط مواد درون راکتورها و یا میکسر ها است. دستگاه کیسه‌پاره کن و انتقال مواد یکی از این دغدغده‌ها را مرتفع می‌سازد. اما در موارد متعددی در فرآیند تولید نیاز است که حداقل دو ماده با یکدیگر مخلوط شوند. در این حالت، کیفیت ماده تولیدی به شدت وابسته به کیفیت اختلاط مواد است؛ به ویژه اگر حداقل یکی از این دو ماده جامد و دیگری مایع باشد. استفاده از میکسر جانبی می‌تواند از طریق بهبود اختلاط، کیفیت مواد تولیدی را نیز تضمین نماید. در ابتدا برای روشن‌تر شدن موضوع تعریفی از میکسر جانبی ارائه می‌شود: “میکسر جانبی به میکسری اطلاق می‌گردد که فرآیند اختلاط اولیه را پیش از ورود به راکتور انجام می‌دهد.

میکسر جانبی
میکسر جانبی

مشکلات ناشی از اختلاط به روش سنتی

پیش از ارائه راه‌حل، بهتر است که مشکلات ناشی از روش‌های سنتی در فرآیندهای مبتنی بر اختلاط مواد توضیح داده شوند. در روش سنتی، عموما ماده‌ای که بیشترین درصد حجمی را دارد (و عموما یک مایع است) وارد راکتور اصلی می‌شود. این راکتورها بسته به میزان تولید اندازه‌های متفاوتی دارند اما وزن موادی که در آن‌ها مخلوط می‌شود عموما کمتر از یک تن نیست و گاها تا چند ده تن نیز می‌رسد. در مرحله بعد مواد دیگر (به صورت عمدتا دستی) از یک نقطه وارد راکتور می‌شوند و مواد از طریق همزن‌های درون راکتور با هم مخلوط می‌شوند.

یکی از مشکلات اختلاط از این نوع به دستی بودن فرآیند مربوط می‌گردد. در بیشتر فرآیندهای تولید، برای آن که محصول نهایی با استاندارد تولید منطبق باشد، نیاز است که مواد با دوز مشخص و طی یک زمان مشخص با هم مخلوط شوند. در حالتی که اضافه کردن مواد به صورت دستی باشد، امکان تعیین این دوز وجود ندارد و خطاهای انسانی زیادی می‌تواند منجر به نامنطبق بودن محصول شوند. دستگاه کیسه پاره کن و انتقال مواد و دستگاه‌های مشابه، این مساله را مرتفع نموده‌اند.

مشکل دوم در این زمینه مخلوط شدن ناهمگن مواد است. هنگامی که ماده دوم به صورت نقطه ای از یک محل درون راکتور نسبتا بزرگ اضافه می‌شود، اختلاف غلظت شدیدی در مقدار آن ماده در مخلوط در کل راکتور به وجود می‌آید. این اختلاف غلظت می‌تواند سبب ایجاد ناهمگنی در مخلوط شود. علاوه بر این، چون حجم راکتور زیاد است، نیروی مکانیکی زیادی باید صرف اختلاط و همگن کردن مواد شود. در صورتی که که این اختلاط باید در زمان مشخص انجام شود، اختلاط ناهمگن منجر به تولید به محصول نامنطبق می‌شود.

نمای نزدیک میکسر جانبیراه حل: میکسر جانبی

همان‌طور که از تصاویر مشخص است، میکسر جانبی از طریق ایجاد یک لوپ بسته، فرآیند مخلوط کردن مواد را در مقدارهای مشخص و به صورت سریع انجام می‌دهد. در این روش، مواد از درون راکتور وارد میکسر می‌شوند. از طرف دیگر ماده‌ی دوم به میزان تعیین شده به صورت دلخواه پیوسته یا گسسته به میکسر تزریق می‌شود. با صرف توان بسیار اندک در مقایسه با روش قبل مواد به سرعت با هم مخلوط شده و همگن می‌شوند و توسط پمپ به راکتور بازگردانده می‌شوند. به این ترتیب درون راکتور اصلی همواره مواد همگن شده وجود دارد و از طریق پمپاژ دائمی به صورت دائمی این اختلاط انجام می‌گیرد.

پمپ میکسر جانبی
پمپ میکسر جانبی

اضافه کردن این طرح در شرکت شیمی ساختمان آبادگران به دستگاه کیسه پاره کن سبب افزایش کیفیت مواد تولیدی و افزایش نرخ انتقال مواد از ۴ به ۱۲ تن در ساعت گردید. شماتیک این دستگاه و جزییات آنرا می‌توانید در تصاویر زیر ببینید:

اشتراک گذاری :